DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Zahrada

Zahradní jezírko po zimě

30. leden 2012 - Rubrika: Zahradní bazény a jezírka - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Zahradní jezírka v současné době nabízejí obrovské množství možností a je nutné říct, že podobně jako i jiné části zahrady, ani jezírko není bezúdržbové. Je nutné se o něj velmi dobře starat, jinak může pochopitelně dojít k tomu, že kvalita jak z pohledu vizáže jezírka, tak z hlediska jeho konstrukce může klesat. Skutečnost je ovšem taková, že většina současných třeba plastových jezírek anebo i jezírek přírodních je již koncipována tak, aby údržba byla minimální, nicméně i tak je některých úkonů zapotřebí. Podívejme se tedy alespoň na ty základní.

 

Údržba nádrže jako základ

V první řadě je zapotřebí říct, že udržovat by se měla zejména nádrž. Ještě předtím, než dojde ke spuštění filtrace, musí být nádrž ošetřena. Jezírko je možné čistit různými způsoby, u plastových jezírek většinou stačí pouze voda. Není špatné užít i nějaký čisticí prostředek, který ovšem nebude potom mít vliv na kvalitu vody. Dobré je využít služeb vysokotlakého čističe. Záleží ostatně také na tom, jak bylo jezírko před zimou zazimováno. Pokud precizně, tak jeho příprava na léto bude minimální.

Postarejte se o filtr

Základem každého zahradního jezírka je pochopitelně velmi dobrá a účinná filtrace. I v případě, že máme kvalitní filtr, není od věci do filtrace přidat speciální aerobní bakterie. Startovací dávka bakterií může mít za následek, že zahradní jezírka jsou poté opravdu čistá a voda pak není zelená, což si pochopitelně nikdo nepřeje. Ideální je přidat bakterie ovšem až kolem teploty vody pohybující se okolo 10 až 12 stupňů Celsia. Pak je ideální doba pro rozmnožení bakterií.

Zkontrolujte také UV lampu

Pokud máte ve vašem jezírku UV lampu, což je při chování třeba takových Koi kaprů nutností, tak rozhodně není od věci její údržba. Ideální je přímo Uv lampu, tedy respektive její určité části demontovat a vyčistit. Údržba spočívá většinou pouze v očištění křemičité trubice, která chrání samotnou zářivku. Stačí k tomu pouze vlhký hadr. Plak a usazeniny pouhým přetřením bez problémů odstraníte.

Zahradní bazény válcují veřejná koupaliště!

20. září 2010 - Rubrika: Zahradní bazény a jezírka - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Doba, kdy si většina lidí v létě sbalila deku, vzala na sebe plavky a vyrazila na veřejné koupaliště, se pomalu blíží ke konci! V současné době má již velká spousta lidí svůj bazén na zahradě! Ostatně proč také ne! Domácí zahradní bazény jsou totiž ideální volbou hned z několika pohledů. Pojďme si poukázat na hlavní výhody vlastnictví zahradního bazénu právě na vaší zahradě!

 

Soukromí nade vše!

Obrovskou výhodou domácích bazénů je stoprocentně soukromí! Popravdě řečeno, obrovské masy lidí na veřejných plovárnách často odradí i člověka, který má rád společnost. Soukromí u domácích bazénů je doslova neocenitelné! Vyjít si mohou vlastníci takovéhoto bazénu bez problémů klidně i bez plavek. Záleží pochopitelně na tom, jak jsou samotné bazény do zahrad situovány! Velkou výhodou je bezesporu také koupání s dětmi. Za předpokladu, že si člověk pořídí poměrně plytký bazén, nemusí až tolik hlídat ani své ratolesti. Ty se nemusejí bát toho, že by se mohli díky nějakým cizím dětem anebo ostatním lidem zranit.

Finanční hledisko

Jak se říká, peníze jsou až na prvním místě! Ceny vstupenek na veřejná koupaliště se rok od roku zvyšují. Na vině může být buď samozřejmě nájem od vlastníka pozemku, na němž je koupaliště postaveno anebo nenasytnost majitelů veřejné plovárny. Když si vezmeme veřejné bazény z pohledu financí, tak je třeba ještě k samotné vstupence připočíst další náklady v podobě peněz utracených v občerstvení za různé nápoje a pochutiny. Většinou jde o různé nezdravé pokrmy, jež jsou fritovány v oleji. Doma si člověk může k bazénu přinést prakticky cokoli a ceny potravin budou minimální, jelikož si je může pořídit v některém ze supermarketů!

Zdraví především!

Tím, že si člověk pořídí na svou zahradu bazén, určitě udělá i něco pro své zdraví! To je chráněno zejména díky tomu, že si do bazénu dá jeho uživatel čistou vodu! Ta je ještě navíc čištěna díky různým filtracím a přípravkům. Když si vezmeme třeba veřejné plovárny, tak čistota může být celkem relativní záležitostí, jelikož obsah chlorů si návštěvníci těžko změří. O přírodních koupalištích ani nemluvě! Mnohdy se tady nacházejí řasy, které zrovna blahodárně na lidskou pokožku nepůsobí! Riziko zranění nějakým ostrým předmětem je na zahradě také minimalizováno! Ze zdravotního hlediska lze ještě samozřejmě jmenovat pohyb při plavání, které si ale často v menších bazénech člověk příliš neužije! O to příjemněji může působit třeba protiproud, jenž se dá do zahradního bazénu nainstalovat!

Odpuzovač myší, plašič myší anebo pastičky na myši?

23. září 2010 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 2

Myši na zahradě byly, jsou a budou! Pokud ovšem zůstávají tito nepříjemní a vlezlí hlodavci pouze v zahradních prostorách, je většinou všechno v pořádku. V případě, že se ovšem dostanou do obytných prostor a začnou zde tropit neplechu, je třeba velmi rychle a účinně zasáhnout! Proti myším a ostatním hlodavcům se dá bojovat různými způsoby. Pokusme se nyní v následujících několika řádcích tyto způsoby více přiblížit a ukázat si jejich výhody a nevýhody!

 

Pastičky na myši jako základ!

Základní obranou proti hlodavcům jsou stoprocentně pastičky! Doby, kdy si lidé konstruovali své pastičky doma svépomocí, již pomalu dospěla do konce a v obchodech je možné sehnat pastičky na myši v mnoha různých variantách! Základním modelem pastičky na myši je dřevěná past s kovovým spínačem. Volit je ovšem možné také celokovové pastičky, jež jsou mnohem bytelnější a z pohledu čištění také lepší! Volit je také možné plastové pasti, jejichž výdrž je ovšem do značné míry diskutabilní záležitostí! Pokud je člověk vůči zvířatům mírumilovný anebo chce chytit třeba zatoulaného křečka či jiného hlodavce, volí většinou pasti, které zvíře nezabijí! Sklápěcí pasti se většinou vyrábějí v drátěném provedení!

Chemické přípravky

Deratizačních prostředků na chemické bázi je velká spousta a vybírat je možném z přípravků založených na různých chemických základech. Přípravky tohoto typu jsou schopny kromě klasických myší a rejsků hubit také krysy, potkany a větší hlodavce. Nejpoužívanějšími látkami jsou Warfarin a také Brodifacum. Jsou dodávány do obchodů jak v práškové, tak i v granulkové variantě a hubení myší jejich prostřednictvím je velmi jednoduchou záležitostí! Když budeme jmenovat nejznámější hubící prostředky, tak jsou jimi zejména Kumatox či Broditox. U přípravků chemického ražení je třeba si dát velký pozor, aby nebyly v dosahu ostatních domácích zvířat anebo dětí!

Plašič myší nenásilně vyžene nechtěné nájemníky!

Nenásilnou možností vystěhování hlodavců z prostor zimní zahrady či dalších interiérových míst je plašič myší! Plašiče většinou fungují díky elektřině, která do nich proudí ze sítě nebo z baterie, kterou je třeba k některým přístrojům zakoupit. Všechny plniče hlodavců fungují na stejném principu. Ten představuje vysílání ultrazvukových vln, jež jsou pro myši a také pro ostatní hlodavce velmi nepříjemné! Není se třeba bát toho, že by vlny byly nepříjemné pro lidi a pro domácí zvířata, jelikož fungují úplně na jiné frekvenci!

Choroby švestek, višní a třešní

17. srpen 2010 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 9

Máte-li rádi vaše ovocné stromy, tak byste určitě měli zbystřit, jelikož jsou to právě ony, které trpí spoustou různých nepříjemných onemocnění. Choroby švestek anebo choroby jabloní nejsou ničím neobvyklým, nicméně jejich podceňování se rozhodně nevyplácí. Zahrada plná nemocných stromů je obrazem nedbalého přístupu zahradníka. Neznalost neomlouvá, a tak je třeba si základní choroby švestek, višní a třešní uvést!

 

Mšice, kam se podíváte…

Velmi nepříjemnou záležitostí je bezesporu mšice švestková. Tento malý živočich se usazuje na spodní straně listů a škodí jak samotní dospělí jedinci, tak i nymfy. Listy napadené mšicemi se pochopitelně mění k horšímu, když žloutnou a v důsledku toho následně opadávají. Strom jako takový pomalu uvadá, jelikož letorosty již dále nerostou. Mšice na třešni působí prakticky stejně jako mšice švestková. Ochrana před těmito nepříjemnými malými škůdci spočívá v postřiku insekticidy. Ideální je postřik švestek po odkvětu.

Pozor na obaleče švestkového!

Obaleč švestkový je velmi nepříjemný škůdce, jelikož jeho housenky jsou velmi dobře schopny prožrat se oplodím a způsobit tak červivost plodů. Ty jsou pochopitelně mnohem dříve zralé než plody, které nebyly nijak napadeny. Dříve také dozrávají a samotní červi rozhodně chuť k snědku plodu nepodpoří. I když, jsou-li švestky pěstovány na slivovici, není s červíky problém. Toto onemocnění se také projevuje tím, že z konkrétní napadené švestky vyteče trocha takzvaného klejotoku. Ten okamžitě zasychá a ze švestky jakoby trčela zaschlá kapka. Řešením proti tomuto škůdci jsou také insekticidy.

Pilatka a vrtule třešňová

Hodně nepříjemnou záležitostí, která také může potrápit, je určitě pilatka třešňová. Larvy napadají listy ze spodní strany. Ty potom usychají a předčasně odpadnou. Když pilatka napadne určité stromy opakovaně, tak dochází k jejich oslabování a postupně logicky k úpadku. Ochranu je třeba provést při zjištění přítomnosti larev na spodní straně listů. Když ke zjištění dojde, je třeba použít insekticidů. Nepříjemným škůdcem je taktéž Vrtule třešňová. Ta se živí zejména oplodím. Třešeň při napadení hnědne a hnije.

Zahradní jezírka nesmí zůstat bez dekorace!

25. březen 2010 - Rubrika: Zahradní bazény a jezírka - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Pokud máte rádi krásné zahrady plné dekorací, tak jistě nepohrnete žádnou inovací. Jednou z neoblíbenějších novinek představuje krásné zahradní jezírko. Jedná se o vynikající oživení každé zahrady, které lze využít k různým účelům. Nejčastěji slouží sice jako dekorace, nicméně za určitých předpokladů může také představovat zajímavou možnost ke koupání. Žádná zahradní jezírka se stoprocentně neobejdou bez ostatních zahradních doplňků, které spolu s jezírkem vytváří celkový dojem z každé zahrady.

 

Plastová jezírka už nejsou tolik v módě…

V kursu dnešních dní jsou zejména zahradní jezírka založená na přírodní bázi. Plast ze zahrad pomalu mizí, což lze pocítit i právě na zahradních jezírcích. Základem jezírka je oblázkový povrch, který umožňuje přirozenou filtraci vody. Součástí místa v blízkosti jezírka musí být bezesporu dřevěné prvky. Nejčastější dřevěnou dekorací je například most. Ten může vést jak nad samotnou vodou jezírka, anebo jen nad bahenní částí. Pokud je lávka ukryta například v nějakém bohatém porostu, jako je například rákosí, člověk je v naprosto těsném kontaktu s okolní zelení. Pokud si zasadíte na hladinu jezírka lekníny, vyroste vám jakási vodní zahrada přímo na vodě.

Koupací jezírka jsou lepší než bazény!

Koupací jezírka jsou velmi moderní volbou, jelikož v sobě spojují jak pocit z krásné zahrady, tak i přírodní koupání. Zkonstruujete-li si kvalitní domácí jezírko na koupání, nemusíte mít strach, že se budete muset koupat v chlorovaném prostředí klasických bazénů. Velmi důležitá je mokřadní oblast vybavená různými rostlinami, které pomohou vodu čistit přírodním způsobem. U jezírka tohoto typu také rozhodně nesmí chybět čerpadlo. To je třeba ovšem vypnout, pokud se jdete koupat.

Okrasné zahradní jezírko musí mít i faunu…

Popravdě řečeno do zahradního jezírka patří okrasné i užitkové rostliny, nicméně nelze zapomenout ani na živočichy, jestliže nepočítáte s tím, že byste se měli v jezírku koupat, tak by vám nemělo nic bránit si některé pořídit. Základem pro každé zahradní jezírko jsou určitě ryby. Ideální volbou jsou například Koi kapr anebo Koi karas. V bahenní části jezírka se mohou usídlit třeba žáby. Jejich skřehotání může navodit opravdovou přírodní atmosféru. K zahradnímu jezírku také patří zajímavé ptactvo. Právě drobné ptactvo se může u jezírka zabydlet. Není špatné vybudovat nějaký ten ostrůvek, kde mohou ptáci sednout. Hmyz se v jezírku zabydlí sám.

Vlastní bazény na zahradách už dávno nejsou luxusem, ale realitou!

20. květen 2010 - Rubrika: Zahradní bazény a jezírka - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Bazény na vlastní zahradě se pomalu, ale jistě stávají nedílnou součástí těchto prostor, jelikož disponují velkým počtem výhod oproti plovárnám veřejným. Na zahradu si mohou lidé instalovat buď nadzemní bazény, bazény v úrovni povrchu, anebo také bazény nafukovací. Mnohdy lze také na zahradách obdivota krásu krytých bazénů, které se vyznačují celoročním provozem. Domácí bazény disponují širokou paletou výhod, a tak je třeba si ty základní připomenout!

 

Domácí bazény nabízí především komfort domácího prostředí…

Lidé, kteří mají rádi koupání v horkém létě, jistě ocení hlavně to, že si u domácího bazénu mohou dělat prakticky cokoliv. Nikdo Vás na vaší krásné zahradě nebude rušit. Domácí bazény nabízejí veškerý komfort. Velkou výhodou je také vlastní bar, který se dá k bazénu instalovat. Není problém si na lehátku ve vlastním bazénu užívat šampaňského, jež si vytáhnete z ledničky, která se nachází v pergole vedle bazénu. U domácího bazénu si také mohou jeho vlastníci pustit svou vlastní hudbu, kterou milují. Pokud ovšem potřebujete opravdový klid, tak si jej můžete bez problémů dopřát také!

Na prvním místě bezpečnost!

Veřejná plovárna zrovna není místem, o němž by se dalo říct, že je zrovna nejbezpečnější! Když si vezmeme jenom množství lidí, kteří se na koupališti v době prázdnin a největších veder nacházejí, tak se přímo nabízí nepříjemná možnost nějakého úrazu. To samé platí také o přírodních nádržích a přehradách, kde je ještě riziko znečištěné vody. U domácího bazénu se také určitě nepotkáte se střepy a všudypřítomnými odpadky. Stejně tak jsou domácí bazény v mnohém bezpečnější i pro děti!






Atraktivní domácí zahradní bazény osvěží také exteriér zahrady!

Doba, kdy na zahradě byla pouze zelenina a ovoce, je již dávno pryč a různé druhy bazénů jsou dnes již nedílnou součástí architektury zahrady. Ať už si pořídíte bazény plastové, anebo se zhlédnete v bazénech zapuštěných v zemi, či bazénech nafukovacích, vězte, že rozhodně vaši zahradu oživí. Bazény prodává velká spousta společností, jednou z ideálních voleb nákupu je například internetový obchod nove-bazeny.cz.

Zahradní jezírko po zimě

30. leden 2012 - Rubrika: Zahradní bazény a jezírka - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Zahradní jezírka v současné době nabízejí obrovské množství možností a je nutné říct, že podobně jako i jiné části zahrady, ani jezírko není bezúdržbové. Je nutné se o něj velmi dobře starat, jinak může pochopitelně dojít k tomu, že kvalita jak z pohledu vizáže jezírka, tak z hlediska jeho konstrukce může klesat. Skutečnost je ovšem taková, že většina současných třeba plastových jezírek anebo i jezírek přírodních je již koncipována tak, aby údržba byla minimální, nicméně i tak je některých úkonů zapotřebí. Podívejme se tedy alespoň na ty základní.

 

Údržba nádrže jako základ

V první řadě je zapotřebí říct, že udržovat by se měla zejména nádrž. Ještě předtím, než dojde ke spuštění filtrace, musí být nádrž ošetřena. Jezírko je možné čistit různými způsoby, u plastových jezírek většinou stačí pouze voda. Není špatné užít i nějaký čisticí prostředek, který ovšem nebude potom mít vliv na kvalitu vody. Dobré je využít služeb vysokotlakého čističe. Záleží ostatně také na tom, jak bylo jezírko před zimou zazimováno. Pokud precizně, tak jeho příprava na léto bude minimální.

Postarejte se o filtr

Základem každého zahradního jezírka je pochopitelně velmi dobrá a účinná filtrace. I v případě, že máme kvalitní filtr, není od věci do filtrace přidat speciální aerobní bakterie. Startovací dávka bakterií může mít za následek, že zahradní jezírka jsou poté opravdu čistá a voda pak není zelená, což si pochopitelně nikdo nepřeje. Ideální je přidat bakterie ovšem až kolem teploty vody pohybující se okolo 10 až 12 stupňů Celsia. Pak je ideální doba pro rozmnožení bakterií.

Zkontrolujte také UV lampu

Pokud máte ve vašem jezírku UV lampu, což je při chování třeba takových Koi kaprů nutností, tak rozhodně není od věci její údržba. Ideální je přímo Uv lampu, tedy respektive její určité části demontovat a vyčistit. Údržba spočívá většinou pouze v očištění křemičité trubice, která chrání samotnou zářivku. Stačí k tomu pouze vlhký hadr. Plak a usazeniny pouhým přetřením bez problémů odstraníte.

Jak se vybírá bazénová chemie?

2. září 2010 - Rubrika: Zahradní bazény a jezírka - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Každý, kdo má na své zahradě bazén, musí jednoduše přemýšlet o tom, jakým způsobem v něm udržovat krásnou modrou vodu. Určitě nikdo z nás se nechce koupat ve vodě, která byla k vidění v zahradním bazénu ve filmu Dědictví aneb kurvahošigurtentag. I proto je třeba volit opravdu kvalitní bazénovou chemii, která učiní bazén útulným po dlouhou dobu. Z pohledu výběru nabízí bazénová chemie velké množství značek a druhů přípravků. Pojďme se tedy podívat na několik aspektů při použití bazénové chemie a poukažme si také na některé z druhů této chemie.

 

Úprava pH díky chemii

Základem pro koupi jakékoli bazénové chemie je bezesporu samotné určení pH prostředí samotné vody, která se napouští do konkrétního bazénu. Hodnoty pH vody se mohou pohybovat prakticky od 1 do 14. Za ideální je považována hodnota oscilující mezi 7,2 až 7,6. Když je pH vyšší, tak dochází k hromadění různých minerálních látek, které vytvářejí takzvaný kotelní kámen. Nízké pH má na svědomí zejména blednut povrchu bazénu a také korodování kovových povrchů. Nepříjemné účinky taktéž pocítí lidé, kteří se v bazénu budou koupat! Měření pH je velmi jednoduché, jelikož stačí do vody pouze dát lakmusový papírek anebo nějaký jiný měřící prostředek!

Bazénová chemie Aquamar jako možnost

Pravděpodobně nejdůležitější je ve starání se o bazén desinfekce vody. Pravděpodobně nejznámější desinfekcí je určitě podávání chloru do vodního prostředí. Obsah chloru je nutné měřit alespoň jednou za týden. Při velké frekvenci pohybu lidí v bazénu je třeba měření chloru provádět i častěji. Množství chloru by se mělo pohybovat přibližně kolem 0,5 mg na 1 litr vody. Zajímavou volbou z pohledu dodávky chlorů je třeba řada přípravků Aquamar. Použít lze jak klasické tablety, tak i pomalu se rozpouštějící minitabletky.

Zlikvidujte řasy!

Základem pro krásný bazén je určitě likvidace řas. Ty vznikají hlavně v horkých dnech. Často je pro ně skvělé také to, když často střídají teplo bouřky a vzniká větší vlhkost! Řasy jsou právě místem, ve kterém se hromadí různé bakterie a organismy, jež mohou člověku uškodit! Ideální je ošetřovat bazén v pravidelném sledu přípravky určenými k hubení řas. Patří mezi ně třeba Algeastop a další!